21 Gün Mucizesi

21 Gün Mucizesi

 

İnsan beyninin yeni bir alışkanlık kazanmaya alışması 21 gün sürüyormuş biliyor muydunuz? Aslında her şeyin bir matematiği var yani.

Okuduğum bir kitapta insanların yeni alışkanlıklar edinmek veya istemediği alışkanlıklarından vazgeçmek için “21 gün yöntemi” ni kullanmaya başladıkları yazıyordu.

İşin özü şuymuş; şekeri bırakmak istiyorsunuz diyelim çayı şekersiz içtiğiniz ilk gün kolunuza bir bilezik takıyorsunuz. Altın bilezik olması şart değil canım J lastik toka bile olabilir. Takip eden ve şeker kullanmadan geçen her gün için bilezikleri takmaya devam ediyorsunuz. Bir kutuya 21 nohut tanesi de atabilirsiniz, buzdolabının üzerindeki kağıdı da işaretleyebilirsiniz bilezik şart değil yani.

Ama aldatmaca yok, şeker kullandığın günü es geçip devam etmek yasak canım. Bunu yaptığında hooopppp başa dönüyorsun çıkarıyorsun bütün bilezikleri, nohutları geri alıyorsun, çentikleri siliyorsun kağıttan ve sıfırdan başlıyorsun.

Bunu sigarayı bırakmak için de, spora başlamak için de kullanabilirsin hiçbir sınırın yok. Her gün 5 sayfa kitap okuyacağım, her gün sabah yürüyüşe çıkacağım gibi. Bilezikler, nohut taneleri bir anlamda itici güç burada, yapmadığın gün insanın suçluluk duymasına neden olabilir. 9 taneyi taktım başa dönemem ha gayret diye sizi gaza getirebilir.

Öyle tek bir şey yapmak zorunda da değiliz bence, akıllı insanlarız sonuçta aynı anda birden fazla şey yapabiliriz değil mi? Bir alışkanlık edinmeye çalışırken nohut tanesi toplayıp, kötü olduğunu düşündüğümüz bir alışkanlıktan vazgeçmek için bilezik takabiliriz, kim engelleyebilir ki bizi.

Sizi bilmem ama ben sevdim bu yöntemi ve denemeye karar verdim. Önce her sabah istisnasız 1 saat yürümek istiyorum mesela. Yaz da geldi her gün yarım saat de yüzsem 2 aya kalmaz gitti canım 5 kilom. Her gün 20 sayfa kitap okusam ama her gün, bir düşünsenize tüm yaz boyunca kaç kitap bitiririm kim bilir.

Herkesin mutlaka yapmak veya yapmaktan vazgeçmek istediği bir şey vardır bu hayatta. Üç şey belirlesek 21 günden 63 gün eder ve yaz bittiğinde eski alışkanlıklara bay bay, yeni ve güzel şeylere hoş geldin diyebiliriz. Belki de sonbahara başka bir ben yaratmış oluruz kim bilir…

 

Var mısınız yaz sonuna kadar kolları bileziklerle doldurmaya?

 

 

 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Son Yazılar
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir