3 Yanlış 1 Doğruyu Götürür mü ?

3 Yanlış 1 Doğruyu Götürür mü ?

 

Hadi bakalım şimdi nereden çıktı bu net hesaplaması diye soruyor olabilirsiniz. Çoğunuzun okul anıları hatta sınav fobileri bile aklına gelmiş olabilir. Ama bu o bildiğiniz sınavlardaki net hesaplaması değil, hayatla ilgili netlerimizi hesaplamaktan bahsediyorum.

Yaşarken bilerek veya bilmeden yaptığımız yanlışların doğrularımızı götürüp götürmediğinden…

Doğduğunuz andan itibaren önce ailenizle, sonra arkadaşlarınızla, sevgilinizle, eşinizle ve hatta daha da ileride çocuklarınızla bir hayatı paylaşırken hem onları hem de kendinizi tanırsınız. Her yeni olay veya her yeni insanla yaşadıklarınız karşısında kendinizin bile bilmediği yönlerinizi keşfedersiniz.

Bu keşiflerin hepsi pırlanta değerindedir aslında. Kimi yönlerinizi çok seversiniz, kimilerinden nefret edersiniz ama bütünüyle siz olmanız tüm bu insanlara ve tecrübelerinize bağlıdır. İşte tam da bu yüzden hayatta yaptığınız doğrular ve yanlışlar sizi siz yaparken netlerinizi de hesaplatır.

İyimser bakmakta fayda var ki tüm bu insanlara veya olaylara minnet duymamız gerekir. Kolay olacak demiyorum tabii ki. Çünkü iyiliklere, sevgiye, dostluğa, aşka minnet duymak kolaydır. Asıl zor olan kötülüğe, sevgisizliğe, ihanete ve yalana da iyi şeyler ve iyi insanlar gibi bize öğrettikleri için minnet duymayı becerebilmektir.

Hadi canım sende diyenleri duyabildiğim gibi, tüm bu iyi, güzel, kötü ve çirkinle birlikte belli bir olgunluğa ulaşmış olanların gülümsediğini de görebiliyorum 🙂

Belki o an değil ama geriye dönüp baktığınızda sizi siz yapan tüm o üzücü olaylara, kötü insanlara, yalan ve samimiyetsiz ilişkilere de teşekkür ederken bulacaksınız kendinizi.

Bize söylüyorsun da sen yapabiliyor musun acaba bu dediklerini diyor olabilirsiniz. Tabii ki ben de iyi ve güzel şeylerin yanında yanlışlar da yapıyorum, hayal kırıklığına uğruyorum, kızıyorum, üzülüyorum…

Ama günün sonunda kucağımda yeni tecrübeleri ve hayatımda iz bırakmış insanların hikayelerini tutarken buluyorum kendimi. Demek ki hala yaşıyorum diyorum, öğreniyorum, hissediyorum ve tecrübe kazanıyorum.

Aslında tüm bu düşünceler dün gece uykumu kaçıran bir olayla başladı. Bir arkadaşımla aramızda geçen diyaloğu düşünürken önce ona kızdım ben haklıyım dedim, sonra kendimi onun yerine koydum e ama o da haklı benim de hatam varmış dedim.

Yaptığı güzel şeyler de var ama hataları daha fazla, beni bu kadar üzdükten sonra daha önce yapmış olduğu güzel şeylerin bir anlamı kaldı mı diye düşündüm. İşte tam da bu anda geldi aklıma “3 yanlış 1 doğruyu götürür mü?” sözü.

Herhalde herkesin en son isteyeceği şey, tek bir hata yüzünden o güne kadar yaptığı tüm iyi ve güzel şeylerin bir anda silinip gitmesidir. Ya da tüm güzel ve iyi şeylerin silinip gitmesine neden olacak kadar yanlış bir şey yaptığı için pişmanlık duyması…

Sonra aklıma Oğuz Atay’ ın Tutunamayanlar kitabındaki şu sözler geldi;

-Hayatta 3 yanlışım oldu Olric.

+Ne gibi efendimiz?

-Tanıdım, inandım, güvendim.

-Ama 1 doğrum oldu.

+O nedir efendimiz?

-Sevmek Olric.

-Fakat sen de bilirsin ki 3 yanlış 1 doğruyu götürür.

+Gidelim efendimiz…

 

Bu yazıyı 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

 

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Son Yazılar
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir