Engelleri Kaldır

Engelleri Kaldır

“Hayatımızda çoğu zaman kendi önümüzdeki en büyük engel yine biziz. Kendimizi çoğu zaman farkında olmadan sabote ediyoruz.”

Ben söylemiyorum bunu J Forbes yazarı Brianna Wiest söylüyor ve insanın kendi kendine engel oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Sizce de öyle mi? Gerçekten kendimize en büyük engel yine biz miyiz?

Brianna Wiest’ e göre evet öyle ve bunu değiştirmenin de yolları var. Sıraladığı 48 farklı yol var ama bence en önemli ve herkesin ortak noktası olan yollar şunlar;

1- Stratejik olarak düşünün. Hayatınızda değişiklik yapıp yapamayacağınızı değil, nasıl değişiklik yapabileceğinizi düşünün.

2- Sizi yoran, sinirlerinizi bozan ve temel olarak sizi yanlış anlayan insanlarla konuşmayı kesin.

3- Öğrenmeye açık olmayan insanlara bir şeyler öğretmeye çalışmayın. Emekleriniz boşa çıkacağı gibi, boşa enerji de harcıyorsunuz.

4- Okumaya başlayın. Bir kitabın içinde bir insanın bütün hayatı hakkında bilgi edinebilir ve o hayattan öğrenebilirsiniz.

5-  Yaşadığınız travmaları fark edin. Hayatımızda bizi başarısızlığa iten birçok şey derin travmaların, korkuların ve çözülmeyen sorunların sonucu olabileceğini anlayın.

6- Sizi sürekli bıktıran ve rahatsız hissettiren insanlar için efor sarf etmeyin. Hayatınızdan çıkmalarına izin verin.

7- Hayatınızdaki her günden olabildiğince keyif almaya bakın. İleride, geriye baktığınızda keyifli günler geçirdiğinizi hissetmezseniz başarılarınız anlamsız gelebilir.

8-  Aklınıza önem verin. Aklınız sizin kontrol paneliniz, ona gereken önceliği verin.

9- Olmak istediğiniz kişiyi kötülemeyi bırakın. Mesela zengin insanların kötü niyetli, fit insanların kibirli olduğuna kendinizi inandırmaya çalışmayın.

10- Hayatınızda çok yer kaplamayan insanlara mesaj atmayın ve aramayın. Boş zamanlarınızı gereksiz bildirimlerle ziyan etmeyin.

11- Aç gözlü olmayın. Kendinize zaman ayırmakla, kendinize herkesin ayırdığından çok zaman ayırmanın farkı var.

12- Söz verdiğinizden azını yapmayın.

13- Gençken olmayı istediğiniz kişi olmak için kendinizi zorlamayın. O kişiye hiçbir şey borçlu değilsiniz.

14- Acılarınızı potansiyelinizden çok savunmayı bırakın. Biri size bir tavsiye verirse onu reddetmek için neden aramadan önce bu tavsiyenin size bir faydası olup olmayacağını düşünün.

15- İnsanların söyledikleri yerine yaptıklarına güvenin.

16- Eğer hayatınızda değer verdiğiniz biri varsa bunu ona sık sık söyleyin.

17- Sevdiğiniz insanlarla vakit geçiremeyecek kadar yoğun olmayı bırakın.

18- Baştan başlamanız gerekiyorsa, baştan başlayın.

19-  Akıl hocalarınızın sizin yapmak istediğiniz şeyleri nasıl yaptığını öğrenin. Onların hayatlarından ve hatalarından dersler çıkarın.

20- Emin olmamaktan korkmayın. Eğer geleceğin ne getireceğini biliyorsanız kendinizin değil başkasının yolundasınız demektir.

21- Eğer başkasının sizi kurtarmasını, size yardım etmesini veya sizin istediğinizi hayatı yaratmasını bekliyorsanız derin bir nefes alın ve aynaya bakın. Burası başlangıç noktanız.

Hadi deneyelim bakalım engelleri kaldırabilecek miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir