Ghosting1

 

Ghosting nedir? Neden olur? Nasıl mücadele edilir?

Son yılların modası olan Ghosting İngilizcede hayalet anlamına gelen ghost sözcüğünden türetilmiş bir terim; kişinin flört ettiği kişiyi bir anda yok sayması olarak özetleniyor.

Şimdi biraz düşünün bakalım; “her şey yolundaydı neden böyle oldu?” veya “hiçbir sebep belirtmeden benden uzaklaştı” dediğiniz bir flörtünüz veya sevgiliniz oldu mu?

Bu konu açıldığında etrafımda tahminimden çok daha fazla Ghosting mağduru kişi olduğunu far kettim.

Ghosting, modern dünyanın ilişki problemlerinde başı çekiyor. Güzel giden bir flört ya da ilişkide, karşı tarafın tüm iletişimi bir anda ve hiçbir açıklama yapmadan kesmesi durumu. Mesajlarınızı görmezden gelmesi, aramalarınıza dönmemesi, sizinle görüşmemek için türlü bahaneler uydurması.

Özellikle erkekler tarafından fazlasıyla uygulanan, bu açıklama yapmadan ortadan kaybolma halini bazı psikologlar; “terk edilme hissini daha da derinleştiren duygusal bir şiddet” olarak tanımlıyor! Dikkatinizi çekmek istiyorum yaptığınız veya maruz kaldığınız davranış şekli “duygusal şiddet” olarak tanımlanıyor.

Bir tanıdık aracılığı ile, sosyal medyada, gittiğin bir mekanda ya da bir partide tanışmış olabilirsiniz. Birbirinizin telefon numaralarını almış , mesajlar atmış, birbirinizi merak etmeye, görmek veya konuşmak için bahaneler bulmaya, sonunda da randevu ayarlayarak flört etmeye başlamış olabilirsiniz.

İltifatlar, küçük kıskançlık sinyalleri veren cümleler, hiç sekmeyen günaydın ve iyi geceler mesajları atılmaya başlanmış olabilir. Sonunda buluşulmuş, görüşülmüş, konuşulmuş… Gününüz gayet güzel geçmiş ve mutlu ayrılmışsınız. Tekrar buluşmak üzere sözleşmiş, tekrar tekrar görüşmüş, belki bu sefer biraz yakınlaşmış, el ele tutuşmuşsunuz..

Ve işte kırılma noktası tam da buradan sonra başlıyor. İyice bir düşünün ve yaşadıklarınızı hatırlayın bana hak vereceksiniz. Birkaç haftalık veya aylık görüşme sonrasında, bir ya da iki güzel geçen görüşmenin ardından, siz tam da bu sefer tamam oldu bu iş derken karşı taraf birden bire farklı bir davranış sergilemeye başlıyor.

O her gün defalarca arayan, gün içerisinde mesajlar atan kişinin yerinde yeller esiyor. Ardında da oldukça şaşkın, tükenmiş, özgüveni zedelenmiş birini bırakıyor. Geride kalan kişi, kendisine “ben nerede hata yaptım?” başta olmak üzere onlarca cümle kurarak sorunun kaynağını bulmaya çalışıyor.

Aynı şeyi yaşamış ve o soruları defalarca kendine sormuş biri olarak benden size tavsiye; kendinize yüklenmeyi bırakın ve şu sözüme inanın; sizin yanlış yaptığınız bir şey yok. Hissettikleriniz gerçekti, sadece o sizinle aynı frekansta değildi. Evet; belki senin hiç aklında yokken o ısrar etti, ikna etti, hayatına girdi. Belki canının sıkkın olduğu bir dönemde seninle olmak iyi geldi. Belki devam eden sorunlu ilişkisine taze nefes oldun. Belki ciddi bir ilişki istediğini düşünüyordu ancak hazır olmadığını gördü. Belki de daha basit bir ilişki peşindeydi ancak seni ikna edebilmek adına farklı davrandı.

Sebep her ne olursa olsun, sonuç gayet net! O kişi senin için doğru insan değilmiş. Gerçekten beğenen, isteyen insan ortada bir sorun yokken kaçıp kaybolmaz.

Ayrıca pek çok şey paylaştığınız, sarılıp yattığınız biriyle konuşmak, duygularınızdan ve isteklerinizden bahsetmek neden ortadan kaybolmaktan daha zor? Neden yapamıyorum ve ya istemiyorum cümlelerini kurmakta bu kadar zorlanıyorsunuz? Bu davranış şekli ile karşınızdaki insana kendini ne kadar kötü hissettireceğinizi nasıl düşünemiyorsunuz mesela? Karşısındakine saygısı olan kişiler böyle kaçak dövüşmezler.

Ghosting’ e maruz kalan birinin sonrasında bununla başa çıkabilmesi de önemli. Yaşadığımız her şeyin bir sebebi olsa da bu sebepler her zaman kişisel değildir. Hatta birçok kez bizlere kişisel olarak yansıtılan sorunlar bile bizimle ilgili değildir. Ghosting gibi bir davranışı anlamlandırmaya çabalamak tutamadığınız bir ipin düğümünü çözmeye çalışmak gibidir.

Bu süreçte gün içindeki aktivitelerinize, güzel giden dostluklarınıza ve diğer ilişkilerinize odaklanmanız size kendinizi iyi hissettirecek, aslında hayatınızda gayet sağlıklı ve özgüveni yüksek insanların olduğunu fark etmenizi sağlayacak inanın bana.

Hepimiz hayatımıza aldığımız insanların güvenilir, içten, dürüst ve sevgi dolu olmasını isteriz. Fakat karşımıza çıkan ya da hayatımıza giren insanlar her zaman bu kriterlere uymayabiliyor. Güzel ve güçlü duygular beslediğimiz ve belli bir yol kat ettiğimizi düşündüğümüz kişilerin ilerleyen zamanlarda hayal kırıklığı yaratması oldukça insani bir durum aslında. Ama bu sancılı süreci ne kadar kısa tutabilirsek kendimize o kadar iyilik etmiş oluruz.

Bunun için en önemli şey kabullenmektir. Hayatımızdan geçen her insanın bize göre olmadığını, her ilişkinin kendi içinde bir ömrü olduğunu kabul etmiş olmak, bizi kötümser düşüncelerden daha hızlı uzaklaştıracaktır.

Ve kalbinizi temiz tutmak. Birinin sebep olduğu kırgınlığın acısını hak etmeyen bir başkasından çıkartmaya kalkmamak önemli. Aşırı korumacı ve şüpheci davranışlarla niyeti iyi olan insanın da enerjisini düşürebilir, bir süre sonra kendi elinizle onu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. İşin özü; kimseye haksızlık etmemek, kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde düşünceli davranmak.

Sözler ne olursa olsun siz icraata bakın. İsteyen her şeyi yapar.

İzleyin ve görün…

 

 

 

 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

 

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir