Hayır Diyemeyenlere

Hayır Diyemeyenlere

 

En son ne zaman birine HAYIR dediniz?

Dün? Bir hafta önce? Geçen ay? Yoksa geçen yıl mı?

Siz de kolay kolay Hayır diyemiyorsanız bu böyle çocukluğunuza kadar gider…

Marie Haddou “Hayır Demeyi Bilmek” isimli kitabında “Hayır Mesleki ve Kişisel Hayır olarak ikiye ayrılır” der. Konu işiniz olduğunda kolayca Hayır diyebilirsiniz çünkü bu Hayır yüksek olasılıkla size kazandırır veya en azından kaybettirmez.

Peki neden özel hayatımızda bu kadar kolay Hayır diyemiyoruz hiç düşündünüz mü?

Ben söyleyeyim çünkü kişisel Hayır dediğimiz şey hiçbir kurala ve başkalarının girişimlerine boyun eğmemektir. Yani yukarıda bahsettiğimiz durumun tam tersi, içinde birtakım kaygılar barındırır. Tam da bu yüzden arkadaşınıza, eşinize, ailenize Hayır demek istersiniz ama yapamazsınız.

Sevmediğiniz insanlarla eşiniz istiyor diye akşam yemeği yemek, sıkıcı bir filme arkadaşınızın zoruyla gitmek veya çocuğunuzla hiç havanızda olmamanıza rağmen evcilik oynamak gibi. Tüm bunları yaparken aslında çığlık çığlığa o ortamdan uzaklaşmak istersiniz ama kaybetme, karşındakini üzme, yanlış anlaşılma ve yalnız kalma korkusu sizi engeller.

Bütün bu duygular sonradan öğrenilmiştir biliyorsunuz değil mi? Çocukken hiç kimsenin böyle korkuları yoktur. Şöyle bir durup düşündüğünüzde en güzel, en kolay Hayır ı da çocukların söylediğini görürsünüz.

Büyüyüp konuşmaya başladıkları andan itibaren seçimlerini ve isteklerini korkusuzca dile getirmeye başlarlar. O yemeği sevmediğini, sizin uygun gördüğünüz kıyafeti giymek istemediğini söylerken bir şeyi veya birini kaybetme korkuları yoktur.

Hayır demek özgür iradenin bir sonucuysa, öncelikli olan da kendini memnun ve mutlu etmektir. İşte bunu da en iyi çocuklar yapıyor ve bir zamanlar biz de çocuktuk hatırlatırım.

Sonra büyüdük ve büyüklerin dünyasında Hayır’ ın pek de kabul görmediğini gördük galiba : )

Tüm bu kaygıları yaşıyor olsanız da bir gün gelecek ve siz de artık birilerine Hayır demek isteyeceksiniz.

Kimseye Hayır diyemeyen biri artık Hayır demeye karar verdiğinde, sen çok değiştin! Bir tuhaflaştın bu aralar! gibi kelimeleri çok duyacak benden söylemesi.

Varsın desinler! Biz gerektiğinde Hayır demeyi öğrenelim.

Hayat başkalarını mutlu etmeye çalışmak için çok kısa. Hem bu konuda pek de başarılı olduğumuz söylenemez değil mi? : )

 

 

 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Son Yazılar
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir