Kadın Olmayı Unutmadan

Kadın Olmayı Unutmadan

 

Bilim insanları yine bir gün düşünmüş taşınmış ve kadınları “tekrar” araştırmaya karar vermişler. Bilim insanı dedim ama bu araştırmayı yapanların erkek olduğuna şüphe yok… Yapılan araştırmada; kadınların günümüz iş hayatına ayak uydurayım derken gitgide “erkekleşmiş” olduğu ortaya çıkmış.

Ne demek erkekleşmek?

Çalışan bir kadın olarak biraz rekabet, erkekler gibi kariyer hırsı, kendi parasını kazanıp ayaklarının üzerinde durmak, gece arkadaşları ile dışarı çıkmak falan mı? Eğer bunları düşündüyseniz yanıldınız.

Kadınlar bunları yapmanın yanı sıra ruhen de erkekleşmeye başlamışlar. Yani kadınsı taraflarını, güzelliklerini, inceliklerini, o birleştirici sevgi dolu hallerini kaybetmeye başlamışlar. Bundan en çok da çalışan kadınların eşleri, sevgilileri veya aileleri rahatsızlık duyuyormuş.

Aslına bakarsanız erkekler artık iş hayatında kadınların yerini kabul etmiş durumda. İşini hakkıyla yapan insanı kadın veya erkek olarak ayırt etmeden çalışabilen yöneticilerin, mesai arkadaşlarının sayısı bir hayli fazla. Eee arada birkaç çürük elma oluyor ama buna da şükür diyelim.

Sanırım üzerine vurgu yapılmak istenen konu şu; kadınlar bu koşuşturmanın içinde kadınsı ruhlarını da kaybetmek üzereler. Hep kadınların bu dünyayı güzelleştireceği, barışı ve sevgiyi sürdüreceği, iyi insan olacak çocuklar büyüteceği falan söylenir ya işte bahsedilen tam da bu.

Hele bir de evde bizi bekleyen bir sevgilimiz, eşimiz, anne-babamız veya çocuklarımız varsa. Onlar işyerindeki otoriter, baskın, mesafeli, işkolik ve hırslı kadını görmek istemiyorlar. Onlar tüm bunları iş hayatında başarıyla yapabilen ama eve geldiğinde eş, sevgili, çocuk veya anne olabilen kadını görmek istiyorlar.

Ben söylemiyorum bunları araştırmacılar söylüyor ve pek de haksız değil gibiler, ne dersiniz? Kendimden pay biçtim okurken ve haklı bulduğum konular da oldu. Mesela tam zamanlı çalıştığım günlerde eve sık sık iş getirirdim. İş dediğim evrak değil yanlış anlaşılmasın, işteki yorgunluğu, tatsızlığı, gerginliği, sıkıntıyı ve hiç de iyi yapmıyormuşum.

Erkek veya kadın hiç fark etmeksizin iş ve özel hayatı birbirinden ayrı tutabilmek önemli. Başarılı bir iş insanı olarak kendimizi tatmin ederken, özel hayatımızı ve sevdiklerimizi ihmal etmemek, onların yanında özümüze dönmek, biz olmak önemli.

Kadınsak kadın, erkeksek erkek, çocuksak çocuk olmak ve en önemlisi de mutlu olmak önemli…

Kariyer de yapın, çocuk da ama kadın olduğunuzu, bu dünyayı sizin güzelleştirdiğinizi de tıpkı kadın olmayı unutmayacağınız gibi unutmayın, hiçbir zaman…

 

 

 

 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Son Yazılar
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir