Z Kuşağı Neye Gülüyor?

Z Kuşağı Neye Gülüyor?

 

Okuldan eve, evden okula hiç bitmek bilmeyen bir alış veriş vardır. Her iki taraf da birbirine devamlı olarak bir şeyler taşır. Çoğu zaman ders notları, bitmeyen ödevler ve tabii ki küçük tartışmalar, dedikodular, yenilikler. Son zamanlarda tüm bu geliş gidişler arasında bir de isim beliriverdi; Enes Batur.

Önce okuldaki bir çocuğun adı sandım, komik, eğlenceli ve bitmeyen hikayeleri olan ve biraz da oyun delisi. Sonra bunun bir öğretmen olduğu kanısına varmışken ekranda YouTube aramalarının en üstünde adını gördüm. Ne öğretmen, ne de öğrenciymiş! Ve en nihayetinde filminin bile olduğu öğrendim ki kısa süreli bir şok için bu yetti de arttı bile.

Altın Kelebek’i kazandığını da (sonrasında geri alınan) öğrendiğimde dedim ki; “Banu, dünya değişiyor ve sen değişen bu dünyayı kaçırıyorsun!”

Dünyayı yeniden yakalama telaşı ile oğlumu da yanıma aldım, oturdum, açtım en ünlü YouTuber’ın filmlerini! 6 milyon abonesi varmış, yayınladıkları milyonlarca kez izleniyormuş falan diye duyunca büyük bir beklenti ile oturdum tabii ekranın başına.

Birkaç film izledikten sonra durdum, dedim ki “bir problem var”, çünkü bunlar katlanılabilir şeyler değil. Ekranda bir bilgisayar oyunu görüntüsü ve görüntü üzerine bol bol “salak” “geri zekalı” diyen genç bir adam. (Bir de oyundaki karakterin zorlandığı anlarda ona efekt yapması yok mu) Ve bu film milyonlarca kez izlenmiş, hala daha izleniyor.

Yeni dünya bu mu gerçekten?

O yere göğe sığdırılamayan Z kuşağı bunları izleyerek mi geliştiriyor kendini?

Sonra çocukları düşündüm, tamam bu tuhaf filmleri izlemesinler de ne izleyecekler?

Kemal Sunal, Şener Şen, Levent Kırca, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Nejat Uygur, Adile Naşit, Ferhan Şensoy ile gözünü açan ve Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Demet Akbağ, Beyazıt Öztürk gibi isimlerle büyüyen bir nesil için bu izlediklerimiz gerçekten katlanılabilir değil ama ne izleyecekler, neye gülecekler?

Ne zor bir soru aslında bu değil mi? Z kuşağını ne eğlendiriyor, kim eğlendiriyor? Bir karşılığı var mı sorunun?

Yok galiba

Bu arada takipçi kitlesinin büyük bölümünün çocuklar olduğuna inandığım (görünen köy) Enes Batur’un Altın Kelebek Ödülü yayınladığı filmlerde “çocuklara kötü örnek oluşturabilecek görüntüler” olduğu gerekçesi ile geri alınmış ama bundan sonra takipçi sayısı da 1 milyondan daha fazla artmış.

Anlayabilen bana da anlatsın…

 

 

 

http://banucelik.net/banukimdir/

Share on facebook
Paylaş
Share on pinterest
Pin'le
Share on twitter
Tweet'le
Yorumlar

Ne Düsünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir